«Ақмола облысы білім басқармасының Степногорск қаласы бойынша білім бөлімі Степногорск қаласының Ыбырай Алтынсарин атындағы № 1 жалпы орта білім беретін мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
«Общеобразовательная школа №1 имени Ыбырая Алтынсарина города Степногорск отдела образования по городу Степногорск управления образования Акмолинской области».

Кәсіби анықтамалық нұсқаулық

Кәсіби бағдар беру және материалдық жағдай

Мамандық таңдау - біздің өміріміздегі маңызды кезең. Кейбір адамдар мамандықты дұрыс анықтаудың маңыздылығын түсінбейді, өйткені тек ақша маңызды деп санайды. Алайда, психологтар: мамандықты өзіңіз үшін, сіздің мінез-құлқыңызға және ойлау тәсіліңізге сай болу керек.

Мамандық таңдауда қандай қателіктер жібересіз?

1. Жұмыс іздеуге уәжі жоқ жастар кетпеу үшін достарымен бірге оқу орнына жиі барады немесе қайда бару керек, жай бару маңызды емес деп сенеді. Бұл жағдайда көңілсіздік өте тез пайда болады, оқуда қиындықтар туындауы мүмкін, өйткені таңдалған мамандық сәйкес келмейді, ал студент оның неге үйретіп жатқанын түсінбейді.

2. Жасөспірім ата-анасы көрсеткен факультетке түскенде үлкен қателік. Көбіне анасы немесе әкесі өз балалары арқылы орындалмайтын армандарын жүзеге асыруға тырысады, олар баласының не қалайтынын түсінбейді және ойламайды.

3. Адамның арманы болған кезде болады, бірақ ол оған таңдалған жолдың салмақты емес және ымырасыз емес екендігіне сенімді болды. Сонымен, жас жігіт өз қалауын тастап, беделді университетке түседі. Алайда, арман орындалмады, бұл жұмыстағы жетістік пен ішкі қанағаттануды айтарлықтай төмендетеді.

4. Әр мамандықтың белгілі бір сыртқы жағы бар, оны біз әдетте байқаймыз. Журналистика романтикасы, сахнадағы актерлердің жарқын ойыны, бухгалтер үшін жақсы жалақы, бірақ бұл көпжылдық қажырлы еңбектің, әркімнің қолынан келе бермейтін шиеленістің нәтижесі деп ойламаймыз. Бір рөлді бірнеше сағат бойы жаттығуға, қиын жағдайларда сапарларға шығуға, жеткілікті ұйықтауға және барлық уақытта өмірдің ырғақты ырғағымен жүруге дайынсыз ба?

5. Мамандықты таңдау үлкен қателік, өйткені сізге осы қызмет түрімен айналысқан адам ұнады. Егер сіз сол университетте оқуға түсіп, жұмыс бағытын таңдасаңыз, сіз оған ұқсайсыз деп ойлайсыз ба? Бұл адасушылық. Біз пұттарымызға ұқсамаймыз, өз жолымызбен жүреміз және олардың жетістіктері бізді табысты етпейді.

6. Біз көбінесе кемшіліктерімізді бағаламаймыз немесе білмейміз. Жас жігіт өрт сөндіруші болады делік, бірақ оның денесі мен психикасы осындай жүктемелерге төтеп бере ала ма? Күшті дұрыс есептеу өте маңызды, мүмкін мүмкіндіктер туралы білу, кейінірек ренжімеу.

Мамандықты қалай таңдауға болады?

Өзіңіз қалаған нәрсені шешіңіз. Ата-аналардың тілектері, достардың оларды серіктестік ретінде сақтау туралы ұсыныстарын, белгілі бір қызмет түрінің беделін ұмытыңыз.

Өз басымдықтарыңызды белгілеңіз:

Сіздің өмірдегі мақсаттарыңыз қандай? - басты арман бар ма;

Сіздің күшті және әлсіз жақтарыңыз;

Қалаған нәрсеге жетуге не кедергі болатын нәрсеге қол жеткізуге не көмектеседі. Дұрыс мамандықты таңдап, сіз мансаппен айналысып қана қоймай, жұмыстан ләззат ала аласыз. Кәсіби өсудің барлық кезеңдерін оңай жеңуге болады.

Жаңартылған күні: 17.05.2020 14:39
Құрылған күні: 17.05.2020 14:39